Kırklareli Üniversitemizde Şehit/ Gazi Mevzuatı Konferansı Gerçekleştirildi.

   Şehit Yakınları ve Gazilere yönelik uygulamaların koordinasyon görevi 10 Temmuz 2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na verilmiştir.
   İlimizde Kaymakamlık personeli, askeri personel, emniyet personeli, kamu kurum ve kuruluşlarımızda görevli personeller ile köy ve mahalle muhtarlarına bilgi verilmesi, farkındalık oluşturulması ve şehit ve gazi ailelerimize doğru rehberlik yapılabilmesi için yardımcı olunabilmesi amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzce Şehit/ Gazi Mevzuatı eğitim çalışmaları başlatılmıştır.      
   Kırklareli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şube Müdürü Ali Şefik DENİZ tarafından 11 Ekim 2018 günü Kırklareli Üniversitesi 15 Temmuz Şehitler ve Gaziler Hasan Zan Konferans Salonu’nda Kırklareli Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilerine yönelik Şehit Gazi Mevzuatı Konferansı gerçekleştirilmiştir. Sunumda; vazife ve harp malullüğü kavramı, şehit yakınları ve gazilerimize sağlanan istihdam, nakdi tazminat, aylık bağlama, faizsiz konut kredisi, ücretsiz seyahat, ek ödeme ve eğitim öğretim yardımı, askerlik muafiyeti vb. sosyal haklar,  ilgili mevzuatta yapılan düzenlemeler, istihdam hakkı çerçevesinde sağlanan yeni imkanlar, 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi sonrası gerçekleştirilen düzenlemeler, psikososyal destek gibi konularda bilgiler verilmiş, karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmuştur.   Üniversitemiz öğrencilerinde farkındalık yaratılmaya çalışılarak şehitlik ve gazilik kavramlarının içselleştirilmesi amaçlanmıştır.


 


Sonraki Sayfa: Kırklareli Çocuk Hakları İl Çocuk Komitesi 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Etkinliği

Önceki Sayfa : 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Kutlu Olsun!