Kırklareli İlinde Çocuk Hakları İl Komitesi Görünürlük Faaliyetlerine Devam Ediyor.

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde ülke genelinde Çocuk Hakları Komiteleri çocuklara haklarını anlatmak, savunmak; özellikle özel günlerde faaliyetler düzenleyerek çocukların da bir şeyler yapabileceğini, seslerini duyurabileceğini göstermek amacıyla oluşturulup bu konuda faaliyet göstermektedir.
   Çocuk Hakları İl Komiteleri Nisan ve Ekim aylarında olmak üzere yılda iki kez toplanır.  Gerçekleştirilecek olan toplantılarda komitenin neler yapabileceğine dair kararlar alınmaktadır.
   Çocuk Hakları İl Komitelerinde yer almak için 0-18 yaş aralığında, yani çocuk olmak yeterlidir. Toplumun her kesiminden çocuklar, (engelli, suça sürüklenen, koruma ve bakım altında olan vb.) çocuk hakları komitesi üyesi olabilmektedir. Üyelik işlemleri için Kırklareli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde görevli Çocuk Hakları İl Komite yetişkin temsilcilerine başvuru yapılması yeterlidir.
   Çocuk Hakları İl Komitesi kendi  üyeleri arasında kapalı oylama yapılan seçimlerle bir erkek bir kız eş başkan  olmak üzere seçim yapmaktadır. Ayrıca eş başkanlara yardımcı olmak  üzere oluşturulan Çocuk Hakları İl Komitesi Yürütme Kurulu’nda  ise 10 Asil ve 10 yedek üye bulunmaktadır. Seçilecek olan Yürütme Kurulu üyelerinde kız ve erkek sayıları eşittir. Seçimler 2 yılda bir tekrarlanır. Kırklareli ilinde Çocuk Hakları İl Komitesi Başkanlığını İmam Hatip Ortaokulu  öğrencisi Meryem Adalet CAMUZ ile Atatürk Ortaokulu öğrencisi Arda KOÇER, Başkan yardımcılığını Mehmet Hadi Gündüz ile Nurten ERDİHAN yürütmektedir. Ayrıca Çocuk Hakları İl Komitesi Yetişkin Temsilcisi görevini Kırklareli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde Sosyolog Erdal TEKİN ve Psikolog Şükran SALMAN yürütmektedir.
   Çocuk Hakları İl Komitesinde yer alan çocuklar; öncelikle haklarını iyi öğrenme fırsatı yakalamakta olduklarından, kendilerini her konuda özgürce savunabilir, diğer arkadaşlarını da doğru yönlendirebilirler.
   Bu kapsamda Kırklareli Çocuk Hakları İl Komitesi’nin ilimizde görünürlüğüne katkı sunmak için yerelde Çocuk Hakları İl Komitesi adına farkındalık yaratmak için Kırklareli İstasyon Caddesinde 14-15/08/2018 tarihinde 21:30 – 00:00 saatleri arasında Çocuk Hakları İl Komitesi standı açılacaktır. 


Sonraki Sayfa: Şehit Ve Gazi Ailelerimiz Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde

Önceki Sayfa : Kurban Bayramı Programı Gerçekleştirildi.